Czy odzysk odpadów tworzyw sztucznych może być opłacalny?
Zapobieganie powstawaniu odpadów oraz wykorzystanie wartości odpadów jako zasobów to od wielu lat priorytety UE.
Według najnowszych danych Eurostatu statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej w 2014 r. wytworzył 475 kg odpadów komunalnych1, z czego recyklingowi poddano ponad 28%, 27% odzyskano energetycznie, ponad 16% trafiło do kompostowania, a 28% na składowiska odpadów. Eurostat podaje również, że o 10% zmniejszyła się ilość wytwarzanych odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w stosunku do 2002 r.) oraz istotnie zwiększyła się łącznie ilość odpadów poddanych recyklingowi i kompostowaniu ? z 17% w 1995 r. do 44% w 2014 r.
Polska znajduje się w czołówce krajów wytwarzających najmniej odpadów ? statystyczny Polak generuje rocznie 272 kg odpadów komunalnych. Natomiast biorąc pod uwagę sposób zagospodarowania odpadów, zajmujemy odległe miejsca listy, ponieważ aż 53% odpadów jest składowanych, natomiast recyklingowi poddawane jest 21%, kompostowaniu 11%, a odzyskowi energetycznemu 15%. Radykalna poprawa gospodarki odpadami w Polsce jest konieczna i jest to duże wyzwanie dla Polski, zarówno obecnie, jak i na przyszłość.
Polska na tle Europy
Tworzywa sztuczne to materiał powszechnie stosowany do produkcji najróżniejszych wyrobów znajdujących zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, a w wielu sektorach wyroby z tworzyw, ze względu na swoje walory użytkowe, wypierają wy...