Czy raporty NIK-u to rzetelna ocena branży wod-kan?
Raport Najwyższej Izby Kontroli poświęcony kształtowaniu cen usług za dostarczanie wody i odbiór ścieków został opublikowany 6 czerwca 2016 r., a 1 września 2016 r. upubliczniono raport dotyczący zaopatrzenia w wodę mieszkańców województwa lubuskiego. Jak te opracowania przyjęła branża wodociągowo-kanalizacyjna? Z Dorotą Jakutą, prezesem Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, na ten temat rozmawia Anna Lembicz.
Jak Izba ocenia kontrole przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli?
W kontekście kształtowania cen usług za dostarczanie wody i odbiór ścieków NIK skontrolowała pięć z 919 urzędów miast i pięć spośród 1800 przedsiębiorstw wod-kan działających w Polsce, przy czym kontroli poddano zakłady o zbliżonej wielkości, należące do nielicznej grupy firm bardzo dużych, stanowiących mniej niż 1% przedsiębiorstw wod-kan w Polsce. Trudno uznać takie badanie za przekrojowe, a jego wyniki za reprezentatywne dla całej branży. Podobnie jest w przypadku raportu dotyczącego zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin woj. lubuskiego, w którym skontrolowano dziewięć spośród 83 gmin województwa i 18 przedsiębiorstw wodociągowych działających w woj. lubuskim, obsługujących od trzech do 25 tysięcy mieszkańców.
Dlatego w ocenie Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? wyniki kontroli oraz wnioski z niej płynące nie ukazują faktycznego obrazu branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce czy też pozostałych przedsiębio...