Czym właściwie jest ta ekologia?
Klasyczna definicja „ekologii” wskazuje, że jest to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.
Popularne określenie mówi natomiast o szeroko rozumianej działalności na rzecz ochrony środowiska. Tę traktowaną popularnie kojarzymy z ochroną powietrza, ochroną wód, gospodarką ściekową, ochroną przyrody, ochroną ziemi itd.
Interdyscyplinarność
I choć ekologią zajmuję się już 40 lat – od młodzieńczego hobby po poważne zawodowe zaangażowanie – to obserwuję, jak bardzo spojrzenie na ekologię się zmienia. Zmienia się świat, zmieniają się uwarunkowania, zmienia się gospodarka, ba, zmieniają się całe społeczeństwa. Zasięg oddziaływania cywilizacji nie tylko na poszczególne komponenty środowiska, ale też na całość zagadnień skutkujących zmianami w ekosystemach na całym świecie nakazuje zapytać o to, co dziś jest skutecznym działaniem na rzecz środowiska?
Czy to tylko ochrona zasobów wodnych lub gospodarka ściekowa? Czy ekolog zajmuje się tylko sprawami ochrony powietrza lub gospodarką odpadami? Czy, przy całej powadze tychże spraw, to wszystko wystarczy? Nie.
Dzisiaj takie sektorowe podejście jest nie tyle przebrzmiałe, co niewystarczające. Po to, by zajmować się sprawami ochrony środowiska czy...