Według wyliczeń Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, każdego roku mniej więcej 6 mln drzewek świątecznych trafia do polskich domów. Ich odbiorem zajmują się firmy komunalne. Gdzie trafią? Jak usprawnić recykling choinek? Zapytaliśmy o to ekspertów. 

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku do dalszego przerobu trafi więcej drzewek niż w poprzednim. Bo po latach fascynacji plastikowymi imitacjami Polacy na nowo odkryli, że naturalne drzewko jest bardziej eko niż sztuczne. 

Ekologiczna moda 

– Żywa choinka jest ekologiczna. Podczas wzrostu produkuje tlen, szybko też się rozkłada. Hodowane przez nas choinki rosną na specjalnych plantacjach. Rosną na terenach, które nie są tradycyjnym lasem albo tam, które nie mogą nim być, np. na terenach pod liniami energetycznymi. Tam może się pojawić tylko niski las, czyli choinki. Tam właśnie je sadzimy i co kilka lat następuje wymiana pokoleń, czyli jedną choinkę pozyskujemy, drugą w to miejsce sadzimy i dzięki temu mamy trwałość dostępu do wigilijnych drzewek – zapewnia rzecznik Lasów Państwowych, Michał Gzowski.

Sztuczne choinki rozkładają się przez wiele tysięcy lat. Naturalna choinka po kilku miesiącach na kompostowniku jest już rozłożona. Poza tym sztuczna choinka jest produkowana z ogromnej ilości plastiku i związków chemicznych, które pozostawiają tzw. ślad w...