Czynnik mobilizujący
Aż 13 Ekolaurów i dziewięć wyróżnień przyznała Polska Izba Ekologii podczas uroczystej Gali, która odbyła się 21 października 2013 r. w Katowicach. Nagrodzono przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje pozarządowe i samorządy, które zrealizowały najefektywniejsze przedsięwzięcia na rzecz ochrony środowiska. Kapituła oceniła zarówno innowacyjne inwestycje i rozwiązania techniczne, jak i projekty z zakresu edukacji ekologicznej. W XII edycji Konkursu o Ekolaury Polskiej Izby Ekologii stanęło w szranki 45 podmiotów z całego kraju, a Kapituła uhonorowała zwycięzców w ośmiu kategoriach.
Laureatem Ekolauru w kategorii ?Gospodarka wodno-ściekowa? został Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, nagrodzony za przedsięwzięcie ?Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie?. Z kolei statuetki za działania na rzecz ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami zostały przyznane Legnickiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej (za wdrożenie systemu selektywnej zbiórki i odzysku odpadów biodegradowalnych) oraz Zakładowi Produkcyjnemu MetalCo za instalację do wtórnego wytopu metali nieżelaznych lub ich stopów. W kategorii ?Ochrona powietrza? zdobywcami Ekolaurów zostali Katowicki Holding Węglowy, uhonorowany za modernizację jednej ze stacji odmetanowania oraz budowę nowej powierzchniowej stacji odmetanowania i zagospodarowanie metanu ujmowanego przez kolejną stację, a także Zakład Budowy Kotłów BUD-KOT Mirosław Śliwa, który zrealizował niskoemisyjną, modułową węglową instalację ogrzewania obiektów szklarniowych z innowacyjnym system odpylania. Natomiast Ekolaur w kategorii ?Odnawialne źródła energii? trafił do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów za zrealizowaną elektrownię solarną. Z nagród mogły cieszyć się również Nadleśnictwo Rudka, które zrealizowało przedsięwzięcie ?Edukacja i przyroda w lesie?, oraz spółka Stare Miasto-Park z Leżajska za projekt ?Bądź Eko ? bądź logiczny? ? podmioty te uhonorowano w kategorii ?Edukacja ekologiczna?. Z kolei w obszarze energooszczędności i efektywności energetycznej najlepsza okazała się spółka AQUA z Bielska-Białej, która zredukowała zużycie energii elektrycznej dzięki zastosowaniu wysokoobrotowych dmuchaw do napowietrzania oczyszczanych ścieków w Komorowicach. Ekolaur za ochronę przyrody, poprzez kilka podjętych działań, przyznano Nadleśnictwu Rudy Raciborskie. Za całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować aż trzy podmioty: REPTY Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach, Kompanię Węglową w Katowicach oraz Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku.
Wyróżnianie oraz promowanie takich podmiotów staje się czynnikiem mobilizującym do troski i dalszego inwestowania w ochronę środowiska.
(tes)