Marcin Korolec, prezydent Szczytu Klimatycznego COP19

 

Za nami najważniejsza, międzynarodowa konferencja, jaka w tym roku odbyła się w Polsce ? Szczyt Klimatyczny COP19. Przez 12 dni delegaci ze 194 krajów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, reprezentanci miast i biznesu dyskutowali o globalnej polityce klimatycznej. W mojej opinii, ale też innych uczestników Szczytu ? m.in. Christiany Figueres, sekretarz generalnej Konwencji Klimatycznej ? wyniki konferencji przekroczyły oczekiwania.

Jednym z jej podstawowych celów było ustalenie mapy drogowej nowego porozumienia klimatycznego, które ma zostać podpisane w 2015 r. w Paryżu. Podczas COP19 udało się to osiągnąć. W praktyce oznacza to, że przyjęliśmy harmonogram działań, które muszą zostać podjęte do konferencji w Paryżu, aby możliwe było zawarcie wówczas nowego, globalnego porozumienia. Zgodnie z przyjętą mapą ? projekt nowej umowy ma być gotowy na przyszłoroczny Szczyt COP20 w Peru, a strony powinny przedstawić propozycje swoich kontrybucji w ramach nowego porozumienia do marca 2015 r.

Bardzo ważnym obszarem dyskusji było finansowanie polityki klimatycznej i działań adaptacyjnych. Za szczególne osiągnięcie w tym obszarze uważam utworzenie Warszawskiego Międzynarodowego Mechanizmu Strat i Szkód (Loss and Damage), o utworzenie którego kraje najbardziej narażone na zmiany klimatu zabiegały od ponad 20 lat. Jego zadaniem będzie fin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?