Od 1 lipca 2013 r. weszły w życie zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Oprócz wyzwań formalnoprawnych i organizacyjnych wysuwają one na czoło kwestię konieczności prowadzenia intensywnej edukacji odpadowej, co jednym głosem przyznają wszystkie podmioty zaangażowane w gospodarkę odpadami: Ministerstwo Środowiska, samorządy oraz firmy i organizacje branżowe.

Tymczasem cele, zakres i formy tej edukacji nie są jednoznacznie określone w prawie regulującym gospodarkę odpadami. Co więcej, zapisy ustaw pozwalają de facto nie na prowadzenie edukacji ekologicznej, a raczej na jej pozorowanie. Z drugiej strony w Polsce istnieją setki podmiotów, które mają wieloletnie doświadczenie w uświadamianiu w tym zakresie społeczeństwa. W związku z tym Fundacja Nasza Ziemia 26 września 2013 r. zorganizowała seminarium pt. ?Edukacja odpadowa w praktyce. Rzeczywistość i perspektywy?, podczas której zaprezentowano dobre praktyki celowej i efektywnej edukacji odpadowej. Jej celem było znalezienie i propagowanie tych elementów i procesów, dzięki którym edukacja odpadowa ?dobrze wychodzi?. Podjęto zatem próbę zdefiniowania pojęcia ?edukacja odpadowa?, tak aby dla całego kraju i wszystkich podmiotów zaangażowanych w gospodarkę odpadami i edukację w tym zakresie ujednolicić rozumienie tego terminu i podejście do jego realizacji. Rozpoczęto także tworzenie listy postulatów do zmian ustaw, koniecznych dla jednoznacznego ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?