Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi dostarcza mieszkańcom miasta wodę, której jakość przewyższa nie tylko wymagania stawiane przez normy krajowe, ale także obowiązujące w Unii Europejskiej. Łódzka „kranówka” w ponad 90% jest czerpana ze studni głębinowych, jednak dbając o jakość wody, ZWiK nie ogranicza się tylko do budowania nowych studni, ale także wciąż czyści i… „tynkuje” rurociągi.

Płynąc rurami bez osadów i korozji, woda nie zanieczyszcza się wtórnie, a ZWiK oszczędza, bo „wytynkowane” rurociągi są mniej podatne na awarie oraz obniżają koszty tłoczenia i dezynfekcji wody.

Czyszczenie i cementowanie w Łodzi jest stosowane w sieciach o średnicach od 600 do 1200 mm.

Dlaczego cementowanie?
W Łodzi od kilkunastu lat spada zapotrzebowanie na wodę. Płynie ona głównie rurociągami wykonanymi z żeliwa i stali z coraz mniejszą prędkością, dłużej przebywa w sieci wodociągowej. Powoduje to szybsze wytrącanie się osadów wewnątrz rurociągów, przyspiesza ich korozję i podatność na awarie. Rosną też koszty tłoczenia, a woda docierająca do odbiorców jest wtórnie zanieczyszczana.
Chcąc przywrócić właściwe parametry techniczne funkcjonowania sieci wodociągowej i poprawić jakość wody oraz wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi z...