Nadchodzące zmiany w prawie unijnym mają na celu stworzenie nowych przepisów dotyczących recyklingu odpadów elektronicznych. Telefony komórkowe zawierają np. 70% plastiku, który jest tracony w czasie mechanicznego lub termicznego odzyskiwania metalu. Fińska firma EcoElectronics, zajmująca się recyklingiem, rozwinęła nową technologię masowego demontażu elementów elektronicznych. W celu uzyskania materiałów, które mogą być poddane recyklingowi, telefony komórkowe najkorzystniej rozmontować można poprzez zastosowanie dwóch metod: podgrzania indukcyjnego oraz demontażu mechanicznego.

     Czas pomiędzy wyprodukowaniem a oddaniem produktu do recyklingu wynosi średnio od 5 do 20 lat. W artykule zaprezentowane będą niektóre możliwości przeprowadzenia automatycznego demontażu telefonów komórkowych (bez baterii) a także przedstawiony nowy proces demontażu części elektronicznych, bazujący na indukcji w połączeniu z mocnym mechanicznym uderzeniem.

Recykling telefonów komórkowych

     Europejska zasada „zanieczyszczający płaci” zostanie rozszerzona o odpady powstające ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Według nich producenta obarcza się odpowiedzialnością za zbiórkę, obróbkę wstępną i recykling przestarzałych produktów.
     Pierwszym – głównym priorytetem w hierarchii odpadów jest zapobieganie ich...