Dendroflora cmentarza Zasłużonych Wielkopolan
Dendroflora cmentarza Zasłużonych Wielkopolan
Cmentarze są miejscem pamięci i kultu zmarłych, dlatego podlegają szczególnej opiece. Jednocześnie jako obiekty zadrzewione wchodzą w skład miejskich terenów zieleni.
Ważnym elementem cmentarzy są rośliny, zarówno te tworzące zieleń podstawową, zwykle wysoką, jak i te posadzone na grobach oraz w ich sąsiedztwie. Drzewa i krzewy, komponujące się z architekturą sakralną, stwarzają specyficzny nastrój danej nekropolii. Oddziałują korzystnie na lokalne środowisko i jego mikroklimat, oddzielają świat sacrum od profanum. Dlatego to opracowanie poświęcono drzewom, krzewom i krzewinkom omówionym na przykładzie cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
Miejsce spoczynku wybitnych jednostek
Nekropolia Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu istnieje od 1808 r., a pierwszy pogrzeb odbył się tam 19 lutego 1810 r. Obiekt wcześniej nazywany był cmentarzem farnym pw. św. Marii Magdaleny. Określano go także cmentarzem ?za św. Józefem?, czyli za kościołem OO. Karmelitów Bosych, położonym w zachodniej części wzgórza. Określany był również starofarnym. Spoczywają tutaj zasłużeni Wielkopolanie, m.in. Hipolit Cegielski; Jarogniew Drwęski ? prezydent miasta Poznania; Stanisław Kolanowski ? p...