Naukowcy nie mają wątpliwości, że klimat na kuli ziemskiej gwałtownie się ociepla. Średnia temperatura powietrza w ostatnim stuleciu wzrosła niemal o jeden stopień Celsjusza. Tymczasem dobrze zaprojektowana i zdrowa zieleń miejska może w pewnym stopniu chronić nas przed postępującymi zmianami klimatycznymi, przyczyniając się do łagodzenia ich skutków.

Zieleń schładza otoczenie, filtruje powietrze, zatrzymuje zanieczyszczenia pyłowe, pochłania hałas, retencjonuje wody opadowe i roztopowe oraz nadaje przyjemny charakter miejscom, w których ludzie mogą mieszkać i spędzać wolny czas. Ale co ważniejsze, tereny zieleni pochłaniają promienie słoneczne i dwutlenek węgla. Tym samym mogą w pewnej mierze uchronić nas przed niebezpiecznymi kataklizmami pogodowymi. O tych wszystkich aspektach mówili prelegenci 12. edycji konferencji z cyklu ?Zieleń Miejska ? Naturalne Bogactwo Miasta?, która odbyła się w Toruniu w dniach 12-14 października pod hasłem: ?Tereny zieleni wobec zmian klimatu?. Organizatorem spotkania było Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych oddział Toruń.

Egzemplifikacja

? Bez zieleni, naturalnego bogactwa miasta, trudno byłoby żyć ? rozpoczął konferencję prezydent Torunia, Michał Zaleski. Życząc owocnych obrad, zwrócił uwagę, by w dbałości o zieleń nie bać się poszukiwania nowych rozwiązań. W trakcie inauguracyjnego wykładu prof. dr. hab. Marek Kosmala (SGGW) stwi...