Cyfryzacja i postęp technologiczny to zjawiska obecne w procesie realizacji obowiązków podatkowych, towarzyszące na co dzień podatnikom i administracji podatkowej jako nieodłączne elementy związane z wykonywaniem, przekazywaniem, a także weryfikacją obowiązków. 

Przykładami stosowania nowoczesnych rozwiązań informatycznych są między innymi: e-PIT, jednolity plik kontrolny (w zakresie zarówno podatku od towarów i usług, jak i podatku dochodowego od osób prawnych) i faktury ustrukturyzowane. Można się zastanowić, kiedy digitalizacja obejmie także obszar podatków i opłat lokalnych.

Obecnie digitalizacja sfery podatkowej jest realizowana w wielu aspektach. Dla osób fizycznych odczuwalnym przejawem tego procesu jest korzystanie ze wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. Organ podatkowy, bazując przede wszystkim na zdigitalizowanych danych przedłożonych przez płatnika, w sposób zautomatyzowany przygotowuje dane do zatwierdzenia bądź modyfikacji przez podatnika. Dodać należy, że coraz częściej podatnik może do tego celu korzystać z narzędzi, które zna, z których korzystanie jest dla niego naturalne. Może to być na przykład kolejna aplikacja zainstalowana na smartfonie, w tym przypadku akurat służąca do kontaktu z organem podatkowym. 

Już teraz organy podatkowe korzyst...