Spółki komunalne a konsorcja
Zawiązywanie przez spółki komunalne współpracy w tzw. formule konsorcjalnej m.in. z podmiotami o prywatnoprawnym rodowodzie pozostaje przestrzenią generującą wątpliwości prawne.
W pierwszej kolejności rozważmy dopuszczalność „bezprzetargowego” zawiązania współpracy konsorcjalnej. Spółki komunalne są podmiotami, które genetycznie mogą być obowiązane do stosowania Ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: P.z.p.) jako tzw. podmioty prawa publicznego. Kwalifikatory niezbędne do ustalenia wskazanej kwestii wyrażono w art. 4 pkt 3 P.z.p.1. Spółki komunalne mogą posiadać również status podmiotu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 1 lit. b Ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (dalej: „ustawa o PPP”).
Publicznoprawny rodowód spółek komunalnych, emanujący m.in. na możliwość pozostawania podmiotem obowiązanym do stosowania szczególnych regulacji prawnych regulujących materię kontraktowania, skłania do rozważenia, czy podmiotom tym przysługuje swoboda w doborze konsorcjantów.
Nietrwały charakter
Poprzez konsorcjum należy rozumieć porozumienie co najmniej dwóch podmiotów, którego celem jest zobowiązanie się do wspólnej realizacji określonego zadania (celu). Kon...