Dla czystości wód
Polskie ośrodki badawcze pracują nad metodami monitoringu czystości wody i nowoczesnymi metodami jej oczyszczania. Efekty ich prac są wdrażane w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych.
Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajmuje się opracowywaniem metod biomonitoringu wody. Organizmy, które najlepiej informują nas o stanie jej zanieczyszczeń, to rośliny wyższe, bezkręgowce, bakterie, glony i ryby. Poznańscy naukowcy prowadzą badania na roślinach naczyniowych, dotyczące głównie eutrofizacji wód stojących i rzek. Opracowali metodę oceny rzek, w której wykorzystuje się rośliny wodne jako bioindykatory ich stanu ekologicznego.
? Sprawdzamy skład gatunkowy, jaki rozwija się w rzekach; na jego podstawie określa się klasę stanu ekologicznego rzek, strumieni i potoków górskich ? mówi profesor Krzysztof Szoszkiewicz, kierownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania można także prowadzić, pobierając próby różnych organizmów wodnych i oznaczając je w warunkach laboratoryjnych.
Znanym od lat bioindykatorem są małże. Wykorzystuje się je na ujęciach wody pitnej. ? Jest to metoda bardzo obiecująca, pozwalająca zagwarantować odpowiednią jakość wody. W stacjach badawczych, oczywiście, działają laboratoria, które badają konkretne zanieczyszczenia, jednak nie ma możliwości, by analizować metodami instrumentalnymi non stop wszystkie substancje...