Gdy w maju tego roku grupa tureckich aktywistów rozpoczęła protest przeciwko planom wycinki drzew pod zabudowę centrum handlowego w historycznej dzielnicy Stambułu nikt nie przewidywał, że w krótkim czasie sprzeciw przerodzi się w masowe rozruchy społeczne.

Brak konsultacji planów zagospodarowania parku w centrum miasta ? miejsca, z którym mieszkańcy Stambułu czują się silnie związani ? ujawnił głębokie podziały między władzą a społeczeństwem. Przypadek Stambułu stał się przykładem konsekwencji niedoceniania partycypacji społecznej.

Postępująca urbanizacja i rozwój społeczeństwa obywatelskiego (w czym pomaga szeroki dostęp do Internetu) sprawiają, że mieszkańcy miast coraz chętniej angażują się w dyskusje na temat kształtu przestrzeni, w której funkcjonują. Zieleń miejska, niestety, bywa w tych dyskusjach bardzo kontrowersyjnym tematem, który stawia decydentów przed trudnym wyborem pomiędzy ochroną naturalnego charakteru danego terenu a jego zabudową. Nawet jeśli racje ekonomiczne wydają się w tej sytuacji sprzeczne z racjami środowiskowymi, nie oznacza to, że nie ma miejsca na rozmowy i poszukiwanie kompromisu. Nieuwzględnienie opinii wszystkich zainteresowanych może doprowadzić do zaostrzenia konfliktów, które utrudnią podjęcie właściwej decyzji.

Informacja ? konsultacja ? partycypacja

Jednym ze sposobów zapobiegania tego typu konfliktom jest dobre zaplanowanie i przepr...