Martyna MatuszczakNa początku listopada br. wszyscy zainteresowani najnowszymi osiągnięciami w zakresie zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków udali się na południe Polski – do Sosnowca. Tam bowiem prężnie rozwija się konkurencja dla imprez targowych branży wodno-ściekowej.

„Targi dla poprawy jakości wody” – takie hasło przyświecało drugiej edycji Targów Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej HydroSilesia, które odbyły się w dniach 3-5 listopada w Sosnowcu. W tym samym terminie na terenie hali Expo Silesia miały miejsce także Targi Analityki, Techniki i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB. Obie imprezy zgromadziły blisko stu wystawców i dwa tysiące zwiedzających. Targi, będące jednym z największych wydarzeń dedykowanych przedstawicielom branży wodociągowo-kanalizacyjnej w południowej Polsce, odwiedzili m.in. szefowie spółek wod-kan z całego kraju, producenci i dystrybutorzy urządzeń i technologii wykorzystywanych w gospodarce wodno-ściekowej, reprezentanci biur projektowych, przedstawiciele samorządów oraz jednostek badawczych i naukowych.
 
Wodne dyskusje
 
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje i spotkania towarzyszące targom, podczas których poruszano aktualne problemy związane z gospodarką wodno-ściekową. Zorganizowana przez Śląski Klaster Wodny i Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw konferencja „Hydrointegracje” zgromadziła blisko 200 uczestników. W dyskusji głos zabrali m.in. marszałek województwa Śląskiego – Bogusław Śmigielski, wojewoda śląski – Zygmunt Łukaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Bernard Błaszczyk oraz przewodniczący Prezydium Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie – Marek Gromiec. Tematyka spotkania oscylowała wokół zagadnień poprawy jakości wód powierzchniowych, korzyści płynących z wytwarzania i wykorzystywania energii odnawialnej w eksploatacji infrastruktury wodno-ściekowej, finansowania sektora wod-kan oraz zagrożeń powodziowych.
Kwestie związane z inwestycjami ochrony wód w Polsce w kontekście traktatu akcesyjnego omówił prof. Marek Gromiec. Zwrócił on uwagę na problem odpowiedniego zagospodarowania rosnącej ilości osadów ściekowych. – Koniecznością jest, zwłaszcza na takim obszarze jak Śląsk, myślenie o regionalnych stacjach przeróbki osadów ściekowych. Regionalizacja dotyczy dobrego zlokalizowania instalacji do suszenia osadów. Podkreślił, iż najlepszym sposobem zagospodarowania tych uciążliwych odpadów jest przetworzenie ich na paliwo w procesie spalania. Najodpowiedniejszym miejscem do przeprowadzenia tego procesu są cementownie. – Wynika z tego wiele korzyści finansowych i środowiskowych, a szczególnie tych płynących z polepszenia bezpieczeństwa energetycznego kraju (przy takich olbrzymich ilościach osadów) – podkreślił M. Gromiec.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się 39. Konferencja Beneficjentów, Konsultantów, Wykonawców Okresu Programowania 2007-2013 współfinansowanych z POIiŚ, Osi Priorytetowej 1.1. Swoimi doświadczeniami z realizacji dużych inwestycji wodno-ściekowych podzielili się ze słuchaczami Zbigniew Podraza, prezydent miasta Dąbrowy Górniczej, Danuta Bochyńska-Podloch, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w Zabrzu oraz Celestyn Podgórski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Przedstawili oni korzyści płynące z wykonania projektów oraz problemy, z jakimi borykali się podczas ich realizacji. Zadanie pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze” było jedynym zakończonym przedsięwzięciem, prezentowanym podczas konferencji.
W trakcie spotkania poruszono również kwestie budowy i modernizacji rurociągów wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem technik bezwykopowych. Przedstawiciele firm oferujących takie rozwiązania mieli możliwość zaprezentowania swojej bogatej oferty. Ciekawe, a często niedostrzegane zagadnienie kosztów społecznych w aspekcie inwestycji budowy przewodów podziemnych, przedstawiła dr Agata Zwierzchowska, sekretarz Rady Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych. Omówiła ona różnice kosztów metod bezwykopowych oraz technik tradycyjnych.
 
Zwężki i złączki na podium
 
Podobnie jak w czasie pierwszej edycji Targów HydroSilesia, również w tym roku komisja konkursowa przyznała nagrody dla najlepszych produktów zaprezentowanych przez wystawców. Medalami ExpoSilesia wyróżniono zwężkę do pomiaru przepływu wód opadowych i ścieków w kanałach otwartych – Kama-euro, której producentem jest Grupa Kama-Eko z Katowic oraz łączniki uniwersalne Supa Maxi – AVK, znajdujące się w ofercie firmy Hefar z Katowic. W tej samej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Jury doceniło firmę Wavin Metalplast-Buk z Buku za produkt Intesio, służący do zagospodarowania wód deszczowych oraz przedsiębiorstwo Insbud-Rybnik II z Rybnika, które zaprezentowało tłocznię Strate Awalift 80. Ponadto specjalne wyróżnienie za efektowny sposób prezentacji targowej przyznano firmie Krevox – Europejskie Centrum Ekologiczne z Warszawy. Wystawca zaprezentował działanie nowoczesnej metody poprawy jakości wód powierzchniowych, jaką jest dezynfekcja promieniami UV.

Niewątpliwym atutem wydarzenia jest bardzo dobra organizacja oraz zaplecze techniczne targów. Nowoczesny obiekt wystawienniczy Expo Silesia, o łącznej powierzchni ponad 17 hektarów, jest doskonale zlokalizowany. Bezpośrednia bliskość lotnisk międzynarodowych, autostrady, dróg szybkiego ruchu oraz ogromnej aglomeracji przemysłowej to niepodważalne atuty. Wiele wody musi jeszcze upłynąć, zanim targi zyskają renomę, jaką mają wydarzenia branżowe obecne na rynku od wielu lat. Jednak rzesze entuzjastów, którzy deklarują powrót do Sosnowca za rok, wskazują, że tegoroczna, druga, edycja Targów HydroSilesia z pewnością nie była ostatnią.

 

Martyna Matuszczak