Mówiąc o zieleni i korzyściach z niej płynących, mówimy zwykle o nas – ludziach. Należy jednak pamiętać, że jako mieszkańcy miasta nie jesteśmy sami. Są też zwierzęta, które mają takie samo prawo do korzystania z tego, co nas otacza.

Szeroko pojęta zieleń pełni ważną rolę w życiu człowieka, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, gdzie ogranicza wpływ związanych z silną antropopresją zmian, które w wielu przypadkach stają się dość uciążliwe. Ludziom coraz bardziej zależy na życiu w otoczeniu drzew i krzewów. Coraz częściej słyszymy o zasadzie „3–30–300” (każdy powinien być w stanie zobaczyć 3 drzewa ze swojego domu, mieszkać w dzielnicy, w której co najmniej 30% terenu pokrywają drzewa, i znajdować się w odległości nie większej niż 300 m od najbliższej zielonej przestrzeni). Jesteśmy w stanie płacić więcej za nieruchomości, na których terenie rosną drzewa, a zieleń jest tematem często poruszanym przez polityków, którym zależy na elektoracie. Pojawiają się głosy dezaprobaty, gdy wycięte ma być kolejne drzewo, a nawet prowadzone są społeczne protesty w obronie zieleni. Zieleń, w tym drzewa, są dla ludzi po prostu ważne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mieszkańcami miast są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.

Oczywiste jest, że ob...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?