Zieleń wypierana jest z przestrzeni miejskiej, trzeba więc szukać takich rozwiązań, które pozwolą – w miarę możliwości – cieszyć się wspaniałymi kompozycjami roślinnymi. Dlatego stosunkowo niewielkie rozmiary drzew o kulistym pokroju sprawiają, że tam gdzie, brakuje miejsca dla roślin rozłożystych i monumentalnych, one sprawdzają się bardzo dobrze.

Kula jest formą doskonałą. Kulista bryła działa na obserwatora uspokajająco. Żadnego rozwichrzenia, żadnych gwałtownych emocji – spokój. Wyniesiona w górę jako korona drzewa na pniu nie traci swych wartości dekoracyjnych, a wręcz przeciwnie – dodatkowo nabiera lekkości.
 
Kompozycyjne atuty
Drzewa o kulistym pokroju (zarówno te o regularnych kulistych, jak i nieco spłaszczonych koronach) doskonale nadają się do sadzenia w połączeniu z innymi roślinami, bo stanowią silny kontrapunkt i „wiążą” kompozycję. Warto też wykorzystywać je jako „strażników” umieszczonych po obu stronach bramy czy wejścia do budynku. Dobry, silny efekt dają tworzone z nich szpalery, bo powtarzalność regularnych elementów porządkuje przestrzeń, oddziałuje na obserwatorów rytmem, podkreślając rangę miejsca. Można w ten sposób stworzyć aleję prowadzącą ku wybranemu celowi, czy podkreślić charakter architektury. Interesującym rozwiązaniem jest kompozycja, w której elementy nawierzchn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?