Zrównoważone gospodarowanie zasobami wód opadowych to najprostszy i zarazem skuteczny sposób likwidowania deficytu wody – jednego z największych problemów współczesnego świata. Zasady zrównoważonej gospodarki wodnej próbuje wprowadzać również Polska, która po podpisaniu dokumentu „Agendy 21” została zobligowana do szukania ekologicznych i jednocześnie ekonomicznych rozwiązań w tramach ochrony zasobów wodnych Ziemi.

Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi w krajach wysoko rozwiniętych wspomagane jest poprzez odpowiednie mechanizmy prawne, ekonomiczne i edukacyjne. Wszelkie działania w tym zakresie nie są jednorazowe, ale przewidują długofalowe skutki dla środowiska przyrodniczego. Tworzone na szczeblu krajowym lub lokalnym programy bądź strategie angażują specjalistów wielu dziedzin, a jednocześnie wymagają uzyskania poparcia społecznego.
Zrównoważone gospodarowanie wodą opadową jest na świecie standardem, który musi być spełniony przy konkretnych inwestycjach, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Niekiedy są to proste urządzenia zastępujące tradycyjną kanalizację burzową, innym razem skomplikowane systemy o szerszym zasięgu. Coraz częściej deszczówkę wykorzystuje się do spłukiwania toalet oraz w systemach przeciwpożarowych wielkich biurowców (np. Niemcy, Japonia). Dlatego też muszą być one brane pod uwagę j...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?