W nich zawarte są informacje podane w sposób skrócony, uproszczony, podpowiadające lub też wyjaśniające podstawowe zjawiska. 
Różne rodzaje tablic towarzyszą nam w parkach, na ścieżkach edukacyjnych czy w rezerwatach i innych formach ochrony przyrody. Zwracają naszą uwagę na coś ważnego, czego nie wolno minąć mimochodem, bez refleksji czy zastanowienia. 
Miejsca edukacji przybierają różną formę. Czasami są to proste tablice z garścią informacji edukacyjnych. Charakteryzują się kolorowymi ilustracjami przyrodniczymi z krótkim hasłowym wyjaśnieniem. To solidne tablice zamontowane w ziemi, często zadaszone tak, aby na dłuższy czas zachowały estetykę i błyszczały kolorowymi rysunkami. 
Informacja może przybierać też inną formę, w inny sposób docierać do odbiorcy. Mogą to być różnego rodzaju gry czy łamigłówki przyrodnicze. Takie rozwiązania wyposażone są w treści edukacyjne ze świata przyrody, które wymagają od uczestników aktywnej formy współpracy. W grach wykorzystuje się elementy ruchome, które żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego, należy odpowiednio dopasować. Elementami należy manewrować i przesuwać tak, aby wszystkie do siebie pasowały. Tak mogą być skonstruowane połączenia zwierząt z ich tropami, kwiatów z całą rośliną. Mogą to być ruchome całe kostki, gdzie wszystkie cztery strony sześcianu niosą kolejne elementy układanki i dopiero po poprawnym przekręceniu poszczególnych kostek tworzy się cały układ opisujący. Tak poznajemy np. ...