Efektywny odzysk wody ze ścieków
Zmiana klimatu i groźba suszy – to jeden z najbardziej palących powodów, dla których pilnie powinniśmy zająć się w Polsce sprawą ponownego wykorzystania wody ze ścieków. Ułatwić to mają nowe regulacje unijne.
Głównym celem unijnej polityki wodnej jest osiągnięcie dobrego stanu wszystkich wód (powierzchniowych i podziemnych). Ochronę wód przed zanieczyszczeniem oparto na zarządzaniu jakością wody i dbałości o jej stan w dorzeczach. Podstawowe unijne akty prawne w zakresie gospodarowania wodą to przede wszystkim: ramowa dyrektywa wodna (2000/60/UE), dyrektywa powodziowa (2007/60/UE) i ramowa dyrektywa w sprawie strategii morskiej (2008/56/UE).
Akty te zwiększają zakres ochrony wód przed zanieczyszczeniem i powodują umiędzynarodowienie problemów jakości wód, ale równocześnie zwiększają koszty tej ochrony.
Nowe rozporządzenie
Od 2020 roku ogłoszony został dodatkowy nowy dokument, a mianowicie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2020/741. Jak zapisano w tym dokumencie, będzie możliwość ponownego wykorzystania wody pochodzącej ze ścieków uprzednio oczyszczonych w rolnictwie i nie tylko. Takie rozwiązanie będzie mogło być stosowane już za kilka miesięcy, a dokładnie od 26 czerwca 2023 roku.
W&n...