Nowoczesny transport to połączenie trzech elementów: człowieka, procedur oraz technologii. Wszystkie razem wpływają na bezpieczeństwo, cenę i komfort podróżowania oraz ekologię.

W innowacyjnej komunikacji kluczowe znaczenie zyskują systemy pozwalające informować poruszających się pojazdami o wszelkich zdarzeniach i utrudnieniach na drodze, czy o warunkach pogodowych, a generowane komunikaty podróżujący mogą odczytać w czasie rzeczywistym na elektronicznych tablicach.

Płynność ruchu?

Inteligentne systemy transportowe (ITS), choć pozornie proste, kryją w sobie szereg algorytmów służących gromadzeniu, analizowaniu i przekazywaniu danych. W miastach rozwiązują problemy z niedostosowywaniem prędkości do warunków panujących na drodze, nieuwagą kierowców czy niewłaściwą organizacją ruchu na skrzyżowaniach. Zarządzają płynnością ruchu i rozładowują zatory drogowe. Dopasowują prędkość kierowców do warunków pogodowych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo. Poruszanie się auta ze wskazaną szybkością wpływa na zmniejszenie liczby jego wymuszonych zatrzymań, a w konsekwencji potencjalnych wypadków. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2016 r. odnotowano w Polsce ok. 33,6 tys. wypadków drogowych (aż 70,9% na terenie zabudowanym), w których śmierć poniosło ponad 3 tys. osób. Analiza danych zbieranych przez ITS pozwala na uniknięcie wielu takich zdarzeń, m.in. wskutek weryfikacji programów działania sygnalizacji świetlnych niedostosowanych do lokalnych warunków oraz informowania o optymalnych trasach alternatywnych.

?bezpieczeństwo?

ITS-y w połączeniu z nowoczesnymi systemami monitoringu mogą śledzić ruch na drogach oraz wykrywać pojazdy poruszające się wbrew przepisom (np. pod prąd). Potrafią weryfikować źle zaparkowane samochody czy auta pozostawione w niedozwolonych, zagrażających bezpieczeństwu miejscach. Automatyczny system wykrywania zdarzeń pozwala na szybsze dotarcie do poszkodowanych oraz przekierowanie ruchu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla uczestników wypadku oraz służb medycznych i porządkowych.

Inteligentne Systemy Transportowe to przyszłość aglomeracji, w których drastycznie wzrasta liczba pojazdów, co z kolei negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Zastosowanie ITS pomaga wszystkim uczestnikom ruchu ? służbom ratunkowym, zarządcom miast i dróg, organizatorom i przewoźnikom transportu zbiorowego oraz mieszkańcom. Dzięki takim systemom upłynnia się komunikację, redukuje tzw. wąskie gardła i wspiera równoważenie zadań przewozowych. ITS-y przyczyniają się do zmniejszenia ilości szkodliwych gazów i pyłów emitowanych do powietrza.

? i oszczędności

W końcu ITS-y mogą zarządzać oświetleniem na ulicach smart city, aby dostosować je do warunków meteorologicznych, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie poziomu widoczności na drodze, a tym samym poprawia bezpieczeństwo, w szczególności niechronionych uczestników ruchu. Takie podejście jest zgodne z obecnym trendem, w którym dużą uwagę poświęca się poprawie widoczności pieszych i rowerzystów. W tym celu na przejściach montowane są czujniki dostosowujące intensywność oświetlenia do warunków pogodowych. Obecność pieszych i rowerzystów jest także sygnalizowana kierującemu samochodem ? pomagają w tym lampy LED wyświetlające odpowiednie symbole. Ponadto szacuje się, że inteligentne zarządzanie oświetleniem może przynieść miastu oszczędności na poziomie nawet 70% kosztów energii zużywanej w celach oświetleniowych.

Systemy ITS zakładają integrację różnych podsystemów transportu w mieście i na najbardziej obciążonych drogach krajowych. Odgrywają ważną rolę w przekazywaniu informacji przed i w trakcie podróży. Umożliwiają nowoczesną nawigację drogową, poprawę widoczności, a także automatyzację nadzoru nad ruchem pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz nad transportem zbiorowym i kombinowanym.

Dominik Szymański