Sektor energii elektrycznej jest integralną częścią gospodarki każdego kraju. Oddziałuje na poziom życia społeczeństwa i stopień dewastacji przyrody.
Obecne zużycie pierwotnych nośników energii w świecie wynosi 17 mld ton/rok paliwa umownego i ulegnie podwojeniu do 2050 r.

Konieczne są nowe technologie energetyczne, spełniające wymagania „ czystych technologii węglowych” i gwarantujące w stosunku do obecnych nie tylko istotny wzrost sprawności termicznej, ale również zmniejszenie emisji CO2, SO2, NOx i pyłów.

Efektywniejsza technologia
Rozwój energetyki węglowej bazuje na nowoczesnych układach parowo-gazowych, zintegrowanych z tlenowo-parowym zgazowaniem paliwa, określanych skrótem IGCC (Integrated Gasification Combinet Cycle). Ta technologia jest energetycznie efektywniejsza od klasycznej elektrowni, dlatego że nie wymaga kosztownego i mało sprawnego kotła pary wodnej. Tlenowo-parowe zgazowanie węgla, poprzedzające spalanie gazu procesowego przed turbiną gazową, okazało się ekologicznie oraz ekonomicznie efektywną alternatywą dla bezpośredniego spalania węgla. Głównymi elementami procesu IGCC są: generator zgazowania węgla, instalacje schładzania oraz oczyszczania gazu procesowego, turbina gazowa wraz z turbiną parową z kotłem odzysknicowym – obie sprzężone z elektrogeneratorami1-3.
Znaczącą cechą instalacji IGCC jest relatywnie niska emisja trujących składników gazowych ...