Polski Kongres Energii Odnawialnej 2013 ? Energia Jutra ma na celu opracowanie prognoz rozwojowych, opiniowanie regulacji prawnych dotyczących energii odnawialnej oraz integrację środowiska skupionego wokół OZE. Kongres to akcja składająca się z dziesięciu konferencji, przygotowywanych w największych polskich miastach. Organizatorem Kongresu jest firma Zielona Strona Mocy, a jego partnerzy to Fundacja Polski Kongres Gospodarczy oraz Pracodawcy RP.

Pierwsza Konferencja z tego cyklu odbyła się 29 sierpnia br. we Wrocławiu. Uczestniczyło w niej 220 osób. Debaty plenarne dotyczyły wpływu rozwoju OZE w Polsce na naszą pozycję międzynarodową oraz stanu prac nad ustawą OZE. Obecni na obradach plenarnych zwracali uwagę na przewlekły i ?konspiracyjny? tryb uchwalania ustawy OZE oraz brak wykorzystania doświadczeń europejskich, a szczególnie niemieckiej ustawy EEG, na której wzoruje się ok. 40 państw. Debaty merytoryczne dotyczyły m.in. energetyki słonecznej, wiatrowej, kogeneracji, biomasy, zastosowań biopaliw oraz problemów produkcji z biogazu. W dyskusji przeważały problemy energetyki prosumenckiej w Polsce i Niemczech, a także sprawy OZE w woj. dolnośląskim. W czasie dyskusji poruszono następujące tematy: zalety energetyki prosumenckiej, problemy sieci przesyłowych w Niemczech, wzrost opłacalności inwestowania w fotowoltaikę, korzystne połączenie energetyki wiatrowej z energetyką słoneczną, trudności w rozwoju technologii biogazowych i biopaliw, duże zaangażowanie władz samorządowych, wojewódzkich i poszczególnych gmin w rozwój OZE w woj. dolnośląskim.

Druga Konferencja odbyła się 30 września br. w Bydgoszczy. Uczestniczyło w niej 160 osób. Debatę plenarną prowadzili m.in. Waldemar Pawlak, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy, oraz zaproszeni eksperci. Uczestnicy debaty podkreślili, że rozwój energii odnawialnej w Polsce to nie tylko spełnianie wymogów dyrektyw unijnych, ale przede wszystkim dbanie o interesy naszego kraju.

W czasie debat podkreślano rosnącą rolę OZE w miksie energetycznym Polski. Przedstawiono rozwój inwestycji OZE w woj. kujawsko-pomorskim, szczególnie energetyki wiatrowej, oraz pokazano osiągnięcia i perspektywy rozwoju biogazowni Rypin. Dyskutujący domagali się też kontynuowania prac nad stopniem i elektrownią wodną na Wiśle.

W bezpośrednich rozmowach często przedstawiano OZE jako ?energetykę obywatelską? lub ?energetyczną demokrację?. W energetyce odnawialnej bezpośredni dostęp do energii słonecznej czy wiatrowej ułatwia konkurowanie i prowadzi do ustalania cen korzystnych dla odbiorcy. Znaczne obniżki w ostatnich latach cen modułów PV stwarzają realną szansę na zapewnienie społeczeństwu taniej energii, produkowanej w harmonii ze środowiskiem.

Organizatorzy Kongresu Energii Odnawialnej spotkali się 24 października br. z Parlamentarnym Zespołem ?Społeczeństwo Fair?, aby wykazać, że energia odnawialna jest właściwą drogą do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju społecznego naszego kraju.

(rc)