Nowe technologie i urządzenia służące do mechanicznego oczyszczania ścieków i obróbki powstałych odpadów to m.in.: płukanie skratek, piasku, ultrafiltracja i dezynfekcja ścieków oczyszczonych. Ponadto zalicza się do tego dezintegrację, termiczną przeróbkę osadów, hermetyzację obiektów, stosowanie wentylacji mechanicznej i oczyszczanie gazów. Wszystko to ma wpływ na wzrost konsumpcji energii elektrycznej.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w procesach oczyszczania ścieków wzrośnie o 40%.
W przeszłości oczyszczalnie ścieków projektowano z naciskiem na niezawodność oraz rezerwę przepustowości, na racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej nie zwracano szczególnej uwagi. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną, zmianami w strukturze opłat i nowym ogólnoświatowym podejściem do energii elektrycznej pojawiła się potrzeba określenia metod prowadzących do obniżenia energochłonności procesów oczyszczania ścieków.
W celu poprawienia efektywności energetycznej oczyszczalni ścieków konieczna jest szczegółowa analiza konsumpcji energii elektrycznej na poszczególnych etapach procesu oczyszczania.
 
Ilość i jakość ścieków
Do analizowanej oczyszczalni ścieków doprowadzane są ścieki komunalne z miasta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?