Filtr piaskowy jako drugi stopień oczyszczania w POŚ. Cz. II
W pierwszej części artykułu opublikowanego w ?Przeglądzie Komunalnym? miesiąc temu przedstawiono budowę oraz zasadę działania filtrów piaskowych o przepływie pionowym. Ich zadaniem jest oczyszczenie ścieków bytowych wstępnie podczyszczonych w osadniku gnilnym. W drugiej części zostanie opisana skuteczność oczyszczania ścieków oraz jakość ścieków oczyszczonych.
Usuwanie zanieczyszczeń na filtrach piaskowych zależy w głównej mierze od obciążenia hydraulicznego powierzchni złoża filtracyjnego. W przypadku zawiesiny ogólnej (rys. 1) przy większych obciążeniach hydraulicznych1 zaobserwowano spadek redukcji tego wskaźnika.
Drugim istotnym parametrem mającym wpływ na jakość ścieków oczyszczonych w filtrach piaskowych jest ładunek zanieczyszczeń doprowadzany do złoża filtracyjnego. W przypadku wskaźników tlenowych (BZT5 i ChZT) można zaobserwować wyraźną zależność ładunku usuniętego na złożu od ładunku doprowadzonego do złoża filtracyjnego (rys. 2). Wraz ze wzrostem ładunku doprowadzonego do złoża usunięty został większy ładunek zanieczyszczeń.
Podobna sytuacja występuje w przypadku azotu ogólnego, co przedstawiono na rys. 3.
Z kolei modyfikacja klasycznego filtru piaskowego3 polega na zastosowaniu dodatkowej warstwy doczyszczającej wykonanej z drobnego żwiru. Na rys. 4 przedstawiono wartości zmniejszenia wskaźnika BZT5 na założonych głębokościach złoża filtru żwirowo-piaskowego...