Nad przyszłością zielonej energii w Polsce 26 kwietnia zastanawiali się przedstawiciele nauki i biznesu podczas konferencji naukowej we Wrocławiu. Spotkanie pod hasłem „Fotowoltaika – czysta energia, przyszłość zielonej energii w Polsce. Kierunki rozwoju” zostało zorganizowane 26 kwietnia na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie było efektem współpracy Politechniki Wrocławskiej, samorządu, Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, firmy Global Service M@A oraz gości z Chin. Patronat nad konferencją objęli minister gospodarki oraz marszałek województwa dolnośląskiego. Inspiracją było przyjęcie przez Komisję Europejską 29 lutego planu, który zakłada konieczność podjęcia działań w celu usprawnienia dostępu do minerałów i przygotowanie założeń sprzyjających rozwijaniu innowacyjnych produktów, takich jak cienkowarstwowe struktury fotowoltaiczne. Jedną z najbardziej perspektywicznych technologii na świecie jest właśnie fotowoltaika. Największy przyrost ilości elektrowni fotowoltaicznych obserwujemy w Niemczech i we Włoszech.

Obecni na konferencji przedstawiciele firmy Global Service M@A, wyłącznego przedstawiciela na terenie Polski kilku chińskich fabryk z branży solarnej, podkreślali zalety fotowoltaiki. Podsumowując konferencję, uznano, że niezbędny jest dalszy rozwój fotowoltaiki przez badania i zwiększanie potencjałów firm produkcyjnych, a także budowę dużych i małych elektrowni słonecznych oraz zintegrowanie ich z budynkami.
– W Polsce 70% energii zużywamy na ogrzewanie naszych domów – powiedziała Monika Krawczyk-Rudnicka, prezes Global Serviec M@A. – Coraz więcej płacimy za konwencjonalne nośniki energii: gaz, prąd i paliwa. Zmusza nas to do zastanowienie się i zapytania o to, czy możemy coś zmienić, aby zredukować te koszty? Jako osoba prywatna, posiadająca dom, jak również jako przedsiębiorca, zatrudniający kilkaset osób, także zadawałam sobie to pytanie. Odpowiedź jest jedna: możemy wiele zmienić, inwestując w odnawialne źródła energii, bo jest to jest opłacalne i przynosi wymierne korzyści materialne oraz satysfakcję wynikającą z tego, iż zmieniamy świat na lepszy dla nas i naszych dzieci. Inwestując w OZE, przyczyniamy się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego.
(in)