Fotowoltaika: nowe oblicze składowisk
Fotowoltaika ? nowe oblicze składowisk
Jedną z możliwości zagospodarowania zrekultywowanego składowiska odpadów jest posadowienie na nim instalacji fotowoltaicznej.
Takie rozwiązania za granicą funkcjonują już od lat. W Polsce do tej pory w tak szczególnych warunkach wybudowano dwie instalacje PV.
Doświadczenia międzynarodowe
W październiku 2011 r. na powierzchni 4,5-hektarowej zamkniętej kwatery składowiska odpadów Hickory Ridge w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych zamontowano na specjalnej geomembranie 7 tys. modułów fotowoltaicznych, o mocy 1 MWp (fot. 1). Geomembrana z modułami pokrywa teren nachylony pod kątem 18 stopni.
Innym przykładem zrealizowanym w październiku br. w USA jest 3,5-megawatowa instalacja na czaszy zrekultywowanego składowiska w miejscowości North Adams w stanie Massachusetts. Oprócz prądu pozyskiwanego ze składowiska, miasto kupuje również energię elektryczną, wytwarzaną w dwóch pobliskich elektrowniach fotowoltaicznych. W ten sposób miasto w 100% pozyskuje prąd z odnawialnych źródeł. Wszystkie latarnie uliczne, budynki użyteczności publicznej, szkoły, a nawet miejskie lodowisko korzystają z czystej energii.
Podobne rozwiązania stosuje się także w Niemczech. Od grudnia 2010 r. na zrekultywowanym składowisku odpadów w saksońskim Bautzen-Nadelwitz pracuje elektrownia fotowoltaiczna o mocy szczytowej ok. 1 MWp (fot. ...