Zarządzanie środowiskowe i systemy zarządzania środowiskowego
R. Nowosielski, M. Spilka, A. Kania
Gliwice 2010
ISBN 978-83-7335-712-9
 
W podręczniku przedstawiono syntezę najnowszych osiągnięć z zakresu ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego, dokonaną na podstawie danych literaturowych i badań własnych autorów. Zwrócono w nim szczególną uwagę na złożoną problematykę zrównoważonego rozwoju i wynikającą z niej współczesną metodykę ochrony środowiska, w kontekście wykorzystywania osiągnięć w tym obszarze do kompleksowego projektowania: inżynierskiego, konstrukcyjnego i technologicznego. Główny nacisk położono na aspekty środowiskowe, przedstawiając m.in. zasady czystszej produkcji, wytwarzanie ekomateriałów oraz narzędzia i metody związane z cyklem życia produktu. Zaakcentowano też rolę ekooptmalizacji w wyborze zrównoważonych procesów technologicznych.
Zawarta w książce wiedza może być pomocna czytelnikom np. w zarządzaniu projektem inżynierskim promującym elementy koncepcji zrównoważonego rozwoju. Uwzględnia on równoczesne oddziaływania sfery projektowej i wytwórczej w zakresie ekonomicznym, technicznym, społecznym i środowiskowym. Pracę opublikowało Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.
 
Gospodarka odpadami niebezpiecznymi
J. Biegańska, M. Czop, M. Kajda-Szcześniak
Gliwice 2010
ISBN 978-83-7335-626-9
 
Istniejący chaos, brak jednoznacznych przepisów i złożoność procedur postępowania z odpadami niebezpiecznymi zaowocowały opracowaniem prezentowanego podręcznika. Podjęto w nim próbę zebrania podstawowych wiadomości na temat odpadów niebezpiecznych, posługując się różnymi kryteriami. Ponadto sklasyfikowano metody ich analizy. Lektura składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono podstawowe definicje, akty prawne, klasyfikację odpadów niebezpiecznych i metody ich unieszkodliwiania. Druga część – laboratoryjna zawiera instrukcje do ćwiczeń. Z uwagi na rodzaj odpadów, z jakimi stykają się głównie studenci, duży nacisk położono na bezpieczeństwo pracy w laboratorium. Prezentowane ćwiczenia ukierunkowują przyszłych adeptów sztuki gospodarowania odpadami na bezpieczny dla środowiska sposób postępowania z odpadami niebezpiecznymi.
Podręcznik to cenny przewodnik również dla osób pracujących w różnych gałęziach gospodarki, które zajmują się identyfikowaniem i analizą właściwości odpadów niebezpiecznych oraz metodami ich zagospodarowania. Książka dostępna jest w Wydawnictwie Politechniki Śląskiej.
 
Międzynarodowe prawo środowiska.
Wybrane zagadnienia systemowe
M. M. Kenig-Witkowska
Warszawa 2010
ISBN 978-83-264-0651-5
 
Publikacja zawiera podstawowe informacje dotyczące prawa międzynarodowego w dziedzinie środowiska. W książce przedstawiono m.in. podmioty, źródła oraz cele i zasady międzynarodowego prawa środowiska, zagadnienia przestrzegania prawa, odpowiedzialności i rozstrzygania sporów dotyczących środowiska. Osobne rozdziały poświęcono prawnym aspektom dotyczącym ochrony atmosfery, środowiska morskiego oraz ochronie różnorodności biologicznej. Ciekawa jest też część opisująca niebezpieczne substancje i odpady. Dokonując wyboru zagadnień, które stały się przedmiotem rozważań w kontekście systemowego podejścia do międzynarodowego prawa środowiska, autorzy brali pod uwagę ich praktyczne znaczenie dla systemu funkcjonowania norm tego prawa. Adresatami publikacji są studenci studiów prawniczych, administracyjnych, nauk politycznych oraz ochrony środowiska. Książkę warto polecić również pracownikom naukowym, administracji państwowej i samorządowej oraz prawnikom praktykującym w dziedzinie prawa środowiska. Opracowanie zostało opublikowane przez Wolters Kluwer.
 
Gdzie zamawiać książki
 
Wydawnictwo Politechniki Śląskiej
44-100 Gliwice, ul. Akademicka 5
tel. (32) 237 13 81
fax (32) 237 15 02
www.wydawnictwopolitechniki.pl
 
Wolters Kluwer
01-231 Warszawa, ul. Plocka 5a
tel. (22) 535 80 00
fax (22) 535 81 35
www.profinfo.pl
  

Przygotowała Barbara Krawczyk