W czasach globalizacji i liberalizacji gospodarki europejskiej i światowej polski rolnik ma możliwość samoobrony, poprzez zachowanie konkurencyjności polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, jako wspólnej dziedziny, wykorzystującej odnawialne źródła energii po to, by produkować zdrową i tanią żywność, która mogłaby znaleźć popyt w bogatych krajach zachodnich.

Szansą takiego rozwiązania są m.in. duże zasoby energii geotermalnej występującej na obszarze prawie całej Polski, a których brak w większości krajów unijnych.

Geotermia ratunkiem dla polskiego rolnictwa

Uzdrowienie polskiego rolnictwa nie może się sprowadzać tylko do zapewnienia rentowności istniejących gospodarstw i pozbawienie możliwości zarabiania na siebie pozostałych, co wiązałoby się z powiększeniem ilości bezrobotnych o od 1,5 do 2 mln (obecnie w rolnictwie zatrudnionych jest ponad 3,8 mln pracowników).
Duże zasoby energii geotermalnej, dostępnej na ponad 80% powierzchni kraju, jak też znaczne zasoby biomasy i biogazu, powinny łącznie zapewnić polskiemu rolnictwu dostateczną ilość taniej i czystej energii oraz zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery i hydrosfery w obrębie 18,8 mln ha wykorzystywanych przez rolnictwo a także w pozostałych rejonach Polski.
Sumaryczne zasoby energii geotermalnej możliwej do pozyskania z wód geotermalnych zostały podane ...