Chociaż w przyrodzie wymieranie osobników, populacji i gatunków jest procesem naturalnym, to jednak przypuszczalnie tylko 25% gatunków, które wymarły w niedawnej przeszłości, wyginęło z przyczyn naturalnych. Pozostałe zniknęły z powierzchni Ziemi bezpośrednio lub pośrednio z powodu działalności człowieka.

W ciągu ostatnich 500 lat na świecie wyginęła aż jedna setna gatunków wyższych zwierząt, a wiele innych jest coraz bardziej zagrożonych. Obecnie ok. 1/3 gatunków kręgowców Polski mieści się w zasięgu kryteriów czerwonych ksiąg i spisów, czyli należy do grupy gatunków przegranych i przegrywających. Spośród nich większość (prawie 60%) stanowią gatunki utracone, w tym całkowicie wymarłe, i najbardziej zagrożone wyginięciem. Na ziemiach polskich w ciągu ostatnich 100-150 lat wyginęło ok. 40 gatunków paprotników i roślin kwiatowych, a na liście gatunków zagrożonych znajduje się co piąty gatunek roślin naczyniowych naszej flory.
W Konwencji o różnorodności biologicznej, podpisanej w Rio de Janeiro w 1992 r. na konferencji Narodów Zjednoczonych „Środowisko i rozwój” i ratyfikowanej przez Polskę w 1995 r., zwraca się uwagę na rozwój społeczno-gospodarczy i zlikwidowanie ubóstwa jako na podstawowe warunki ochrony różnorodności biologicznej o zasadniczym znaczeniu dla wyżywienia i zaspokojenia zdrowot...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?