Pierwszą dekadę XXI w. nadal cechuje dynamiczny rozwój technologii bezwykopowej budowy i odnowy różnych sieci infrastruktury podziemnej miast. Mimo iż nowych technologii pojawia się znacznie mniej niż w końcowych trzech dziesięcioleciach ubiegłego wieku, to te już istniejące są systematycznie udoskonalane o nowe rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne o lepszych parametrach wytrzymałościowych i odpornościowych oraz o wyższej trwałości. Pojawiają się także inne warianty realizacyjne już wcześniej opracowanych technologii. Dynamicznie rozwijają się również metody ich projektowania.

Szczególnie znaczący wkład w rozwój i propagowanie technologii bezwykopowych w Polsce wniosła Politechnika Świętokrzyska. Uczelnia ta jako jedyna w kraju przez kilkanaście lat (począwszy od 1991 r.) prowadziła badania techniką wideo przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarze prawie całej Polski. Ponadto prowadzone są tu badania laboratoryjne oraz atestacyjne związane z technologiami bezwykopowymi.
Prezentowane w tych „Zeszytach Komunalnych” publikacje to zaledwie kilka z ponad 300 publikacji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, dotyczących technologii bezwykopowych, które powstały na Politechnice Świętokrzyskiej. Uczelnia ta wydała także 12 książek bezpośrednio lub częściowo związanych z problematyką technik bezwykopowych, do przeczytania których zapraszam tych czytelników, którzy zainteresują się problematyką zamieszczonych tu artykułów.
 
prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski
Katedra Sieci i Instalacji Sanitarnych, Politechnika Świętokrzyska