Przygotowanie i wdrażanie projektów współfinansowanych przez Fundusz Spójności

Rzeczpospolita Polska, przygotowując się do wejścia do Unii Europejskiej, w zakresie ochrony środowiska miała możliwość skorzystania z instrumentu przedakcesyjnej polityki strukturalnej ISPA. W latach 2000-2003 Komisja Europejska zaakceptowała 43 projekty, które były finansowane przy współudziale funduszu ISPA.


Z chwilą akcesji Polski do Unii Europejskiej przestały działać fundusze przedakcesyjne (w tym fundusz ISPA), jednak Polska na mocy Traktatu Akcesyjnego zaczęła korzystać z instrumentu polityki strukturalnej, jakim jest Fundusz Spójności. W latach 2004-2005 przyznano dofinansowanie kolejnym 43 beneficjentom, a następne projekty czekają na decyzję Komisji Europejskiej.

Problemy na starcie
Zarówno beneficjenci, którzy zaczęli realizację projektów w ramach funduszu ISPA i kontynuują je już jako beneficjenci Funduszu Spójności, jak i ci, których projekty zostały zaakceptowane już po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, od samego początku pisania aplikacji borykają się z wieloma problemami. Już na etapie przygotowania projektu występują różnice interpretacyjne pomiędzy instytucjami uczestniczącymi w tworzeniu aplikacji i w procesie decyzyjnym. Rozbieżności te dotyczą zawartości aplikacji w aspektach formalnych i prawnych, finansowych, ekonomicznych i technicznych. Na jaw wychodzi także niewystarczająca znajomość wymogów systemu zarówno przez ww. i...