Chyba mało który gatunek zwierzęcia żyjącego w mieście wywołuje takie kontrowersje jak gołąb skalny, a właściwie jego forma miejska ? Columba livia f. urbana. Trudno jest znaleźć osobę obojętną na te ptaki. Część mieszkańców jest przeciwna ich obecności, postulując tępienie tych ptaków, część natomiast uważa je za warte ochrony i opieki. Jak pokazują badania ankietowe przeprowadzone przez naukowców z Akademii Pomorskiej w Słupsku wśród mieszkańców miast Pomorza w 2007 r., przeważa druga opcja.

Większość ludzi przyznaje, że gołębie nie stanowią dla nich problemu, a co więcej ? aktywnie je dokarmia, traktując ich obecność jako zaletę. Jednak coraz częściej do głosu dochodzą przeciwnicy tych ptaków, wskazując na potrzebę regulacji wielkości ich populacji i wprowadzenia zakazu dokarmiania. Przeciwnikami zazwyczaj są osoby ponoszące największe straty związane z obecnością gołębi ? właściciele budynków, na których ptaki te przesiadują, miłośnicy zabytków, a także miejskie służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić prawdę o gołębiach. Czy ich obecność przynosi same straty? Czy musimy obawiać się ich obecności ze względów zdrowotnych?

?Latające szczury?

Takim określeniem gołębi często posługują się ich przeciwnicy. Wskazują oni, że ptaki te ? podobnie jak gryzonie, do których są porównywane ? dewastują przestrzeń, w której żyją, są źródłem chorób i pasożyt...