W budżecie państwa na 2016 r. w dziale 700 ?Gospodarka mieszkaniowa? planowane są wydatki na kwotę 822,9 mln zł1. Według danych GUS, wydatki budżetów gmin w tym dziale od 2010 r. wynosiły corocznie ok. 2,5 mld zł2.

Zakres gospodarki mieszkaniowej

Gospodarka mieszkaniowa i związane z nią budownictwo obejmuje działania podmiotów publicznych różnych szczebli, a zakres ich spraw jest relatywnie szeroki. Obejmuje m.in. działania związane z tworzeniem i koordynacją regulacji w zakresie gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa, termomodernizacją oraz remontami zasobów mieszkaniowych, a także z dopłatami do oprocentowania kredytów udzielonych przez banki na usuwanie skutków powodzi, preferencyjnych kredytów mieszkaniowych udzielanych na zakup własnego mieszkania i kosztów nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (programy: ?Rodzina na swoim? i ?Mieszkanie dla Młodych?). W ramach tego zadania prowadzone są sprawy w zakresie lokalizacji inwestycji, gospodarki nieruchomościami i nadzoru budowlanego.

Z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia gospodarka mieszkaniowa obejmuje stan zasobów mieszkaniowych i warunki mieszkaniowe oraz analizę tego stanu wg różnych kryteriów, takich jak: liczba i wielkość mieszkań, stopień ich zasiedlenia, wyposażenie mieszkań w urządzenia techniczno-sanitarne, koszty utrzymania zasobów lokalowych, stawki opłat za lokale mieszkalne (z uwzględnieniem usług komunalnych), n...