Uregulowany prawnie system odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych istnieje w Polsce od 2002 r. Jego efekty dowodzą słuszności rynkowego podejścia do kwestii odzysku i recyklingu odpadów z opakowań i niektórych odpadów poużytkowych. Złożyły się na to system konkurujących ze sobą organizacji odzysku, a także wolny rynek gospodarki odpadami.

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje co najmniej kilka znaczących organizacji odzysku, którym przedsiębiorcy coraz chętniej powierzają realizację swych obowiązków. Badania nad organizacją selektywnej zbiórki w gminach dowodzą również, że rośnie liczba dobrze funkcjonujących systemów i wzrasta zainteresowanie selektywną zbiórką odpadów wśród mieszkańców. Przyczyniają się do tego liczne inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej, podejmowane przez przedsiębiorców i niektóre samorządy.
Wdrożone w Polsce rozwiązania i przepisy prawa należy uznać za nowoczesne i dobre, a ich ewentualne zmiany należy ograniczyć do niezbędnego minimum, koncentrując się w pierwszej kolejności na aktach wykonawczych. Przedsiębiorcy oczekują konsekwentnego przestrzegania i egzekwowania obowiązującego prawa przez wszystkich uczestników życia gospodarczego na równych zasadach.
Oprócz sukcesów polskiego systemu odzysku i recyklingu należy dostrzec również zagrożenia dla jego dalszego funkcjonowania i rozwoju, w tym występowanie na rynku zjawisk patologicznych, które winny być niezwłocznie wyeliminowane. Za najgroźniejsze uwa...