Słowo ?gwarancja? ma aż 52 synonimy w języku polskim. Oznacza m.in. brać odpowiedzialność, czynić pewnym, dawać głowę, dawać rękojmię, poręczać, poświadczać czy potwierdzać.

W odniesieniu do słowa ?pochodzić? możemy natomiast odnaleźć aż 73 synonimy. Przy czym najczęściej używamy go w rozumieniu wywodzić się, mieć swoją przyczynę w czymś, brać początek, wychodzić. Zatem pojęcie ?gwarancja pochodzenia? możemy utożsamiać ze stanowczym zaświadczeniem o wywodzeniu się przedmiotu zaświadczenia ze ściśle określonego źródła ? na potrzeby niniejszego artykułu ? źródła energii.

Pojęcie gwarancja pochodzenia w prawodawstwie UE jest używane nie tylko w odniesieniu do potrzeby gwarantowania pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, ale także kogeneracyjnych, a nawet rozważa się wprowadzenie tego rodzaju dokumentów w przypadku energii pochodzącej z elektrowni atomowych czy konwencjonalnych, aby ułatwić odbiorcy końcowemu identyfikację zużywanej energii. To właśnie cel, którego osiąganiu gwarancje mają służyć, decyduje o ich istocie i ?cenie?.

Regulacje unijne (OZE+CHP)

Najbardziej rozpowszechnione w krajach UE są gwarancje pochodzenia energii z OZE, co jest związane z kolejnością przyjmowanych w tym zakresie regulacji prawnych. Już bowiem w dyrektywie 2001/77/WE postanowiono, że w celu ułatwienia handlu energią elektryczną wytwarzaną z OZE i udostępnienia konsumentowi przejrzystych kryteriów wyboru między e...