Wygrabianie liści, zakładanie lepów, zwiększanie populacji ptaków czy edukowanie mieszkańców mogą przyczynić się do wyeliminowania szrotówka kasztanowcowiaczka. Te i inne działania przeprowadzono w Lublinie w celu ratowania miejskich kasztanowców.


Mali laureaci kasztanowego konkursu

Lublin jest miastem, w którym gospodarka zielenią nie należy do łatwych. Straty, jakie poniósł miejski drzewostan podczas II wojny światowej, szacuje się na ok. 70% starodrzewu. Wiele obszarów zielonych zniszczyły również nie do końca przemyślane inwestycje, przeprowadzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niebagatelne znaczenie dla drzewostanu miały też anomalie pogodowe, w tym wichury i duże opady śniegu, które nawiedziły miasto. Jedna z najtragiczniejszych miała miejsce jesienią 2004 r., kiedy to wyłamanych lub uszkodzonych zostało ok. 3000 drzew.

Ratunek dla zieleni
W związku z tą sytuacją lubelski Wydział Ochrony Środowiska (WOŚ) opracował długofalową politykę ochrony zieleni oraz plany nasadzeń i „bank” miejsc, w które będą przesadzane drzewa z terenów...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?