Zajęci znajdowaniem „skarbów jesieni” często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oprócz kasztanów i żołędzi możemy także znaleźć rozmaite owady, szukające miejsc na zimowe kryjówki. Często w otoczeniu dębów zauważyć można zlepione, zaschnięte liście owinięte przędzą, które są gniazdem kuprówki rudnicy.

 
Gniazdo krupówki rudnicy

Brudnicowate (Lymantriidae) to rodzina licząca ok. 2000 gatunków motyli występujących niemalże na całym świecie. Do niej też należy kuprówka rudnica (Euproctis chrysorrhoea syn. Sphrageidus chrysorrhoea), groźny szkodnik wielu drzew i krzewów liściastych.
Kuprówka rudnica to motyl o skrzydłach rozpiętości do 40 mm. Odwłok tego owada jest brązowy, u samicy dodatkowo z kępką rudawych włosków. Stąd pewnie pochodzi nazwa w języku angielskim „browntail moth”, co można dosłownie przetłumaczyć jako „motyl z brązowym ogonem”. Samica kuprówki rudnicy jest zwykle większa od samca, a jej odwłok wyraźnie masywniejszy. Na przednich skrzydłach samca przy żyłce oraz na końcówce widoczne są czarne plamki. Ponadto obserwu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?