Na przestrzeni wieków, równolegle do wzrostu zadań i wielkości kształtowanej przestrzeni doskonaliły się i wzbogacały metody kompozycyjne rozwiązań ogrodowych, stale powiększając warsztat planistyczny.

Każdy okres historyczny cechuje obecność charakterystycznych rodzajów ogrodów. W średniowieczu powstawały ogrody zamkowe i klasztorne, w renesansie – zamkowe i pałacowe, w baroku – ogrody pałacowe i dworskie, a w XIX w. – pałacowe dworskie i miejskie publiczne, z kolei w pierwszej jego połowie – różne rodzaje ogrodów użytkowania publicznego. Jak dokładnie kształtowano założenia ogrodowe na przestrzeni wieków, można się dowiedzieć, sięgając do książki Longina Majdeckiego „Historia Ogrodów”, której pierwszy tom „Od starożytności po barok” ponownie pojawił się na rynku wydawniczym.

W starożytności i średniowieczu
Majdecki zabiera czytelników w podróż po ogrodach, zaczynając od przedstawienia ogrodów Egiptu. Omawia m.in. ogród wodza Amenhotepa III, który znany jest dzięki malowidłu z grobowca w Tebach. Następnie zaprasza do Mezopotamii, by podziwiać kunszt wiszących o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?