Holding jako forma prowadzenia gospodarki komunalnej
Jednostki samorządu terytorialnego, prowadząc gospodarkę komunalną, chcą posługiwać się już nie tylko pojedynczymi spółkami prawa handlowego ? coraz częściej zainteresowane są bardziej złożonymi formami organizacyjno-prawnymi, takimi jak holdingi. Jakie konsekwencje mogą wynikać z utworzenia holdingu z udziałem spółek gminnych i czy może przyczynić się to do zwiększenia efektywności zarządzania gospodarką komunalną?
Współczesną gospodarkę rynkową charakteryzuje nasilanie się procesów integracji kapitałowej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Ciągle zmieniające się otoczenie i uwarunkowania działalności podmiotów gospodarczych skłaniają do doskonalenia form organizacyjnych, dokonywania zmian struktury własnościowej czy koncentracji kapitału ? w celu osiągnięcia wzrostu ich wartości rynkowej. Poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjno-prawnych znajduje swój wymiar także w gospodarce komunalnej, która ? choć ma przede wszystkim służyć zaspokojeniu bieżących i nieprzerwanych potrzeb ludności ? nie funkcjonuje w odosobnieniu od otoczenia konkurencyjnego i wymaga dostosowywania się do warunków gospodarki rynkowej.
Pojęcie i istota holdingu
Pojęcie holdingu nie posiada uniwersalnej definicji na gruncie prawa krajowego. Uznaje się, że holding to forma współpracy gospodarczej ? bardziej faktyczna niż prawna. Do powstania holdingu nie jest bowiem potrzebna umowa pomiędzy podmiotami, określająca zasady współdziałania. ...