Kompleksowa inwestycja

Aż 6 182 604,79 zł przeznaczy Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie (woj. świętokrzyskie) na realizację kompleksowego projektu, obejmującego modernizację instalacji centralnego ogrzewania i sieci ciepłowniczej, termomodernizację głównego budynku szpitala (w tym ocieplenie ścian i wymianę okien) oraz montaż ogniw fotowoltaicznych (o wydajności 37 MWh/rok). Zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii w znacznym stopniu wpłynie na ilość zużywanej energii cieplnej i mocy cieplnej budynków. Realizacja projektu przyczyni się także do obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną oraz redukcji emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do powietrza. Przedsięwzięcie w 80% dofinansowane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Lepsza jakość

Dotychczasowe oprogramowania dla fotowoltaiki nie były dostępne na inne urządzenia niż komputer, ponieważ wymagane w nich zaawansowane algorytmy wymagały szybkiego przesyłu danych, z kolei istniejące aplikacje powiązane z branżą energetyki odnawialnej potrafią wykonywać jedynie proste polecenia. Firma EasySolar podjęła wyzwane i przygotowała aplikację EasySolar. Jest to omnipotentne narzędzie do projektowania systemów fotowoltaicznych, które umożliwia przygotowanie rozmieszczenia paneli z odpowiednim nachyleniem i ustawienie ich w optymalnym kierunku wraz z symulacją potencjalnego zacienienia, dobrania do paneli inwerterów, a także obliczaniem uzysku energii z danej instalacji przy nasłonecznieniu, jakie występuje w danym miejscu.

Zamek jak z bajki

Dzięki zastosowaniu nowego systemu oświetleniowego LED Zamek Królewski w Warszawie zyskał nowy wizerunek. Do tej pory fasada budynku była tylko częściowo oświetlona przez oprawy wyładowcze, które zapewniały tzw. światło zalewowe. Obiekt wpisany jest do Państwowego Rejestru Muzeów jako pomnik historii oraz kultury narodowej, dlatego wszelkie zmiany musiały spełniać wymogi konserwatora zabytków (możliwie wiernie zachowany kolor fasad i jak najmniej widoczne oprawy, nieingerujące w architekturę obiektu). W celu zachowana estetyki oraz uzyskania jednocześnie najlepszych parametrów świetlnych zastosowano energooszczędne iluminacje LED Ew Graze firmy Philips, które połączono z nowoczesnym systemem sterowania DynaLite. Wybrana oprawa charakteryzuje się wysokim stopniem szczelności oraz nie ingeruje w ruch pojazdów i pieszych. Zaletą jest również trwałość ? oświetlenie można użytkować nawet 10 lat. Użycie punktowego oświetlenia umożliwiło podkreślenie architektonicznych elementów zamku. Energooszczędne rozwiązania zredukowały zużycie energii nawet o ok. 70%.

Gmina na medal

Polski projekt pod nazwą ?Gmina Kisielice ? Samowystarczalna Energetycznie Gmina? otrzymał główną nagrodę ManagEnergy 2014, przyznawaną przez Komisję Europejską w kategorii lokalne działania w zakresie energetyki. Wygrana została przyznana za osiągnięcie niezależności energetycznej poprzez inwestowanie zysków z elektrowni wiatrowych znajdujących się na gruntach rolnych, zrównoważone wytwarzanie energii oraz gminne systemy ciepłownicze. Tegoroczna, ósma już edycja konkursu skoncentrowana była na szczeblu lokalnym i regionalnym, promując inicjatywy, które przyczyniają się do zapobiegania ubóstwu energetycznemu, realizują przedsięwzięcia w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wprowadzają innowacyjne instrumenty finansowania działań na rzecz zrównoważonej energii.

O ustawie

Podczas posiedzenia 3 lipca 2014 r. Konwent Marszałków Województw RP przyjął stanowisko w sprawie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Według dokumentu, ustawa OZE powinna stworzyć stabilny system wsparcia dla rozwoju małych, przydomowych, niskoemisyjnych źródeł energii i systemów hybrydowych, bazujących na sprawdzonym i prostym systemie feed-in-tariffs (FiT) albo feed-in-premium (FiP). Ponadto Konwent opowiada się za wsparciem dla ?zielonego ciepła?, co pozwoli na zrealizowanie celów zawartych w dyrektywie 2009/28/WE. Projekt ustawy OZE trafił 22 lipca br., po pierwszym czytaniu w Sejmie, do dalszych prac do Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych. Poza tym Komisja ta zajmie się poprawką posłów PSL do zmiany Prawa energetycznego . Poprawka dotyczy rozszerzenia przywilejów prosumenckich na inne podmioty niż tylko osoby fizyczne, niebędące przedsiębiorcami. Projekt poprawki przewiduje, że sprzedawca z urzędu miałby obowiązek odkupienia energii z mikroinstalacji za 100% ceny z rynku konkurencyjnego, a nie za 80% jak jest obecnie.

Ekopociąg

ABB z Aleksandrowa Łódzkiego dostarczy czterdzieści kompaktowych energooszczędnych przekształtników trakcyjnych, umożliwiających wykorzystanie odzyskanej energii hamowania. Energooszczędne urządzenia posłużą do zasilenia 20 pociągów, jakie konsorcjum firm Stadler Polska i NEWAG wyprodukuje na potrzeby PKP Intercity. Duża liczba różnego rodzaju instalacji i urządzeń pokładowych wymusza zastosowanie układu napędowego, który będzie nie tylko niezawodny, ale i energooszczędny. Przekładniki ABB umożliwiają wykorzystanie odzyskanej energii hamowania do zasilania układów pomocniczych. Przetwornice statyczne oraz napędowe znajdują się w jednej obudowie. Ponadto wyposażone  są w chłodzenie cieczowe, co gwarantuje bardziej stabilną pracę w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Energia na plus

BOŚ Bank ruszył z programem dopłat do inwestycji termomodernizacyjnych. Spółdzielnie mieszkaniowe, które myślą o obniżeniu kosztów związanych z eksploatacją budynków, mogą ubiegać się w BOŚ Banku o kredyt inwestycyjny ?Energia na Plus? z grantem Unii Europejskiej, przeznaczonym na umorzenie do 12% kapitału udzielonego kredytu.

Nowe obowiązki

Nowym prezesem Zarządu Dalkii Warszawa został Jacky Lacombe. Do tej pory pełnił on funkcję dyrektora operacyjnego Grupy Dalkia w Polsce. Do głównych zadań prezesa Dalkii Warszawa należeć będzie opracowanie strategii spółki na najbliższe lata, a także wypracowanie harmonijnej współpracy z PGNiG Termika.

Bydgoskie Centrum OZE

W Bydgoszczy zakończono budowę Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii. Kompleks mieści się przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Obiekt zajmuje powierzchnię 367,26 m2 i spełnia międzynarodowe kryteria oceny budynków pasywnych. Nowoczesne centrum wyposażone jest w instalację automatyki, obejmującą wentylację, ogrzewanie oraz monitorowanie, archiwizowanie i raportowanie wartości mierzonych, takich jak temperatura budynku, wielkości meteorologiczne, parametry pracy urządzeń oraz parametry zasilania i ogrzewania. Monitoringowi podlegać będzie także praca zewnętrznych opraw hybrydowych oświetlenia. Budynek zaopatrzony został w układ pozyskania energii elektrycznej, który składa się ze stu modułów PV, o mocy 100 W każdy oraz turbiny wiatrowej o mocy 3 kW. Centrum OZE będzie służyło celom dydaktycznym Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2, w którym kształcą się uczniowie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Inwestycja ma również charakter demonstracyjny.

Rewolucyjna technologia PV

Polskie firmy FreeVolt i Hanplast planują wprowadzić na rynek nową generację wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych, wytwarzanych na bazie rewolucyjnej technologii połączeniowej SmartWire firmy Meyer Burger. Zastąpi ona tradycyjne rozwiązanie ?bus bar?. Nowa fabryka modułów mieścić się będzie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, gdzie znajdują się siedziby firm. Inwestycja związana z innowacyjnymi modułami PV ma na celu wprowadzenie nowych standardów na globalnym rynku fotowoltaiki.

W stronę słońca

Firma Pro-Sun z Łodzi wraz z niemieckim partnerem Hansesun na dachu hali produkcyjnej przedsiębiorstwa Dywilan zainstaluje pokaźną dachową instalację fotowoltaiczną. System składać się będzie z 552 sztuk polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych SunEearth o łącznej mocy 140,76 kW. Energia pozyskana za pomocą instalacji przeznaczona zostanie na potrzeby własne inwestora, a nadwyżki będą sprzedawane do sieci. Według planów, roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 139,8 MWh.

Negatywnie o farmach wiatrowych

Podczas przeprowadzonej kontroli NIK negatywnie ocenił proces związany z powstawaniem farm wiatrowych w Polsce. Z raportu wynika, że władze gmin decydowały o ich lokalizacji, lekceważąc uwagi społeczeństwa. Ziemie, na których wybudowano farmy, najczęściej należały do osób zatrudnionych w gminie bądź pełniących funkcje publiczne. Wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w większości przypadków uzależniono od przekazania na rzecz gminy darowizn przez firmy budujące elektrownie lub sfinansowania przez nie dokumentacji planistycznej. NIK stwierdził, że proces powstawania elektrowni wiatrowych wiązał się często z konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją. Niedokładnie sprecyzowane dla tego rodzaju działalności gospodarczej prawodawstwo, a także niejednolita doktryna i orzecznictwo odnoszące się do lokalizacji przedsięwzięcia, nie zapewniały dostatecznego bezpieczeństwa środowiska i zarazem ograniczenia uciążliwości farm dla osób zamieszkałych w ich sąsiedztwie. Więcej informacji na ten temat w wydaniu wrześniowym.

Na podstawie: www.pro-sun.pl, www.freevolt.pl, www.dalkia.pl, www.bosbank.pl, www.new.abb.com, www.philips.pl, www.easysolar.pl, www.szpitalstaszow.pl, www.nik.gov.pl oraz informacji prasowych opracowała Marta Siatka.