W społeczeństwach nowoczesnej Europy powszechna jest świadomość konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Jeden z aspektów tego zjawiska to ochrona środowiska wodnego przed wpływem zanieczyszczeń wytwarzanych przez naszą cywilizację. Szczegółowe przepisy wprowadzone przez UE dokładnie regulują tę problematykę.

Lata edukacji i prac legislacyjnych spowodowały, że już nikt nie kwestionuje konieczności oczyszczania ścieków przed wprowadzeniem ich do wód.
Stosowane obecnie technologie mechaniczno-biologicznego oczyszczenia ścieków dowiodły swojej wysokiej skuteczności. Usunięcie zanieczyszczeń ze ścieków tak naprawdę nie stanowi już problemu. Oczywiście cały czas próbuje się metody te optymalizować i uzupełniać o kolejne stopnie doczyszczania. Działania te często są wymuszane przez kolejne zaostrzenia wymogów co do parametrów na odpływie. Dochodzimy jednak do granicy, której przekroczenie spowoduje, że dalsze obniżanie stężeń na odpływie przestanie być racjonalnie uzasadnione. Obecnie postęp w dziedzinie oczyszczania ścieków skierowany jest raczej na poszukiwanie metod tańszych, produkujących mniejsze ilości odpadów niż dążących do coraz „głębszego” oczyszczania ścieków. Z pierwotnej technologii ściekowej, obejmującej całość procesów oczyszczania ścieków i przeróbki osadów, wyodrębniła się wyraźnie osobna dziedzina skupiająca się wyłącznie na problematyce osadowej, tj. przeróbce i ostatecznym zagospodarowaniu osadów.
W wy...