ITPO. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?
Jaki to był rok dla termicznego przekształcania odpadów? Zacznijmy od tego, że coś nam się udało: w styczniu i lutym 2025 r. ruszyły nowe instalacje termicznego przekształcania odpadów – w Olsztynie (110 000 Mg/rok) oraz w Gdańsku (160 000 Mg/rok). Na ostatnim etapie testów znajduje się nowa stołeczna instalacja, czyli Warszawska Wytwórnia Energii o wydajności 265 200 Mg/rok. To oznacza, że dysponujemy już możliwościami termicznego przekształcania ok. 1 685 000 Mg/rok (w rzeczywistości ok. 1,5 mln Mg).
Na przełomie roku powinna ruszyć druga linia ITPOK w Rzeszowie (PGE) o wydajności 80 000 Mg/rok, zaś w 2026 r. powinny dołączyć instalacje w Krośnie (22 000 Mg/rok) i Nysie (15 000 Mg/rok). Być może pod koniec 2026 r. uda się jeszcze uruchomić nowo budowaną instalację w Gorlicach (100 000 Mg/rok) i nasze moce przerobowe wzrosną do ok. 2 mln Mg/rok.