Co prawda, prace naszej Podkomisji nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dobiegły końca, niemniej jednak z pewnością będziemy jeszcze mieli co robić. Już w najbliższym czasie przyjrzymy się choćby niektórym zapisom nowelizowanej ustawy o odpadach, bo w tym temacie pojawiają się już pierwsze dylematy i środowisko branżowe zgłasza swoje uwagi. W najbliższym czasie zajmiemy się też przygotowywanymi nowymi przepisami, takimi jak ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji czy ustawa o elektrośmieciach.

Istotnych tematów związanych z gospodarką odpadami nie brakuje. Bardzo mocno ? i słusznie ? podnoszona jest np. kwestia zamykania składowisk odpadów. Jak wiemy, zakłady budżetowe nie mogą nimi zarządzać, a powołanie spółki do zarządzania składowiskiem, które ma być zamykane, a więc jest z definicji niedochodowe, mija się z celem. I z takim problemem boryka się kilkadziesiąt samorządów w całej Polsce.

Unia pokaże, co mamy robić

Cieszę się, że gospodarka odpadami pozostaje żywym tematem, bo gdyby nagle zabrakło dyskusji, to świadczyłoby to o tym, że coś jest uśpione, a takie sytuacje najczęściej skutkują później problemami ? i to skumulowanymi. Na pewno więc warto na bieżąco obserwować wszystko, co się dzieje, bo wszyscy mamy świadomość, że przed nami jeszcze co najmniej kilka lat budowania efektywnego systemu gospodarki odpadami w Polsce i korygowania go. Nawet w krajach Europy Zachodniej, g...