W kwietniowym wydaniu PK opisane zostały ekonomiczne i ekologiczne aspekty wykorzystania kompaktorów. Nawiązując do tego, w bieżącym artykule przedstawione zostaną parametry maszyn do zagęszczania odpadów z uwzględnieniem sposobu ich wykonania oraz korzyści wynikających z zastosowanych rozwiązań.
Przede wszystkim należy określić, co decyduje o jakości pracy kompaktora i jaki ma to wpływ na zagęszczane odpady. Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniej maszyny jest klasa ciężaru roboczego. Kompaktor musi być dopasowany do warunków panujących na składowisku, by zapewnić spełnienie oczekiwanej wydajności wynikającej z ilości dostarczanych dziennie odpadów oraz zakładanego okresu użytkowania istniejących kwater.

Fot. 1. Zamknięta konstrukcja ramy

Może się wydawać, że sprawa jest prosta, ponieważ producenci maszyn oferują urządzenia o zbliżonej klasie ciężaru. Jednakże potrzeba zagęszczania odpadów wymusza na producentach zbudowanie maszyny, która optymalnie wypełni zadanie zmniejszenia objętości niejednorodnej substancji i umożliwi przemieszczanie odpadów w obrębie kwater, a jej eksploatacja będzie przebiegać bezawaryjnie.
Uzyskanie optymalnych parametrów maszyny osiągnięte zostaje poprzez zaprojektowanie kompaktora już jako zagęszczarki odpadów, a nie modyfikację z istniejącej ładowarki kołowej na kompakt...