Jak skutecznie realizować politykę przestrzenną?
Polityka przestrzenna należy do sfery tzw. polityk publicznych. Te z kolei są rozumiane jako sfera świadomych i zorganizowanych działań państwa i społeczeństwa wokół problemów publicznych.
Można wyróżnić wiele typów polityk publicznych. Dużą rolę odgrywa wśród nich polityka rozwoju, która jest polityką horyzontalną, strategiczną. W ramach wzrostu znaczenia polityki rozwoju rośnie zainteresowanie także innymi politykami publicznymi z nią związanymi, np. polityką przestrzenną czy polityką miejską.
Ogólne znaczenie
Posługujemy się tu anglosaskim rozumieniem ?polityk?, dotyczącym nie samego sprawowania władzy, ale działań w oparciu o przyjęte reguły. Nie należy ich utożsamiać z polityką rozumianą jako rywalizacja polityków i partii politycznych, choć częściowo się z nią łączy, gdyż o realizacji takiej czy innej koncepcji polityki publicznej przesądzają politycy. O ile polityka w ogólnym znaczeniu zajmuje się przede wszystkim sferą idei, zdobywania władzy i instrumentów jej egzekucji, to polityka publiczna jako sfera praktyczna ? przede wszystkim technologią, związaną z urzeczywistnianiem idei, i bliska jest zarządzaniu publicznemu.
Polityka sprawowania władzy oparta jest na rywalizacji i konfliktach, natomiast polityka publiczna, aby była skuteczna, musi polegać na włączaniu i konsensusie. Skuteczność sprawowania władzy wynika ze stopnia dominacji, zaś skuteczność polityk publicznych z zakresu współpr...