Organizację ochrony przeciwpożarowej w Rzeczypospolitej Polskiej określają przepisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz aktów wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowej.

Zgodnie z ustawową definicją, ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową bądź innym miejscowym zagrożeniem poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia, zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej albo innego miejscowego zagrożenia i prowadzenie działań ratowniczych.
Jak wynika z definicji, ochrona przeciwpożarowa nie odnosi się jedynie do ochrony przed pożarami, lecz obejmuje swoim zakresem niemal wszystkie aspekty bezpieczeństwa publicznego. Ustawodawca zawarł tzw. słowniczek, w którym zgodnie z zasadami wykładni wyjaśnił sens i znaczenie poszczególnych zwrotów w kontekście realizacji zadań ustawowych.


Odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową
Za realizację polityki państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej odpowiada minister spraw wewnętrznych i administracji, który pełni również zwierzchni nadzór nad funkcjonowaniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
W zakresie ustalonym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji zadania ochrony przeciwpożarowej realizują również inni ministrowi...