Jaśminowce i żylistki
Jaśminowce (Philadelphus) i żylistki (Deutzia) to spokrewnione ze sobą krzewy liściaste z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae), uprawiane ze względu na dekoracyjne kwiaty (w przypadku jaśminowców intensywnie pachnące) oraz ozdobne liście – zwykle ciemnozielone, ale występujące też w formie żółtej lub z przebarwieniami albo ozdobnym obrzeżeniem. Wykorzystywane od wieków w europejskich ogrodach, stanowią cenne uzupełnienie miejskiej szaty roślinnej – zwłaszcza zieleni parkowej i osiedlowej.
Na świecie znanych jest ok. 60–70 gatunków jaśminowców, występujących naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji oraz w południowo-wschodniej Europie. W zależności od gatunku lub odmiany rośliny te osiągają od jednego metra wysokości do kilku metrów. Białe lub kremowe kwiaty jaśminowców najczęściej rozwijają się od połowy maja do przełomu czerwca i lipca. W zależności od odmiany różnią się wielkością, kształtem i liczbą płatków oraz intensywnością zapachu.
Do końca XIX w. w Europie uprawiano wyłącznie jaśminowiec wonny – Philadelphus coronarius. Gatunek ten szybko stał się jednym z podstawowych krzewów ozdobnych, szczególnie chętnie wykorzystywanych w ogrodach rustykalnych. Jego pochodzenie nie jest dokładnie określone. Przypuszcza się, że najp...