Jaśniej się nie da, czyli gminny nadmiar światła
Jak wynika z analiz, w Polsce narasta problem zanieczyszczenia światłem. W konsekwencji m.in. aż dla 20% populacji kraju nocne niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie widzenia. Jednocześnie brakuje regulacji prawnych związanych z tym zjawiskiem. Samorządy mają ograniczone możliwości w działaniu, ale starają się poprawić sytuację, podejmując różne kroki, którym warto się przyjrzeć.
Choć w polskim systemie prawnym zanieczyszczenie światłem nie jest interpretowane jako zagrożenie, to jest to zjawisko powszechne, które ma negatywny wpływ na środowisko i człowieka, a ponadto nasila się. To wnioski Light Pollution Think Tank (LPTT), które znajdują się w opracowaniu „Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Raport 2023” pod redakcją dr. Andrzeja Kotarby. Autorzy tej publikacji zaznaczają, że przez zanieczyszczenie światłem rozumieją sytuację, gdy światło jest emitowane nocą w sposób nadmiarowy, tzn. w niewłaściwym czasie, w niewłaściwym kierunku, z niewłaściwym natężeniem, w niewłaściwej temperaturze barwowej. Źródłami zanieczyszczenia światłem są instalacje oświetleniowe.
– Problem wciąż narasta już nie tylko z powodu zmiany oświetlenia zewnętrznego na technologię LED, ale również z powodu coraz bardziej dostępnej palety urządzeń korzystaj...